fbpx

Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Projekt ustawy "Legalna Aborcja. Bez Kompromisów"

Komitet „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”, w którego w skład wchodzą organizacja kobiece oraz posłanki Lewicy, przedstawił projekt ustawy liberalizujący prawo do przerywania ciąży

- Każda osoba ma prawo do samostanowienia w dziedzinie swojej płodności, rozrodczości i rodzicielstwa. Każda osoba ma prawo do informacji, edukacji, poradnictwa i środków umożliwiających pełną realizację prawa do świadomego rodzicielstwa - czytamy w projekcie.

Jakie zapisy znajdziemy w projekcie?

  •  Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu.
  •  Wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę.
  •  Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie.
  •  Depenalizację aborcji: zniesienia kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży.
  •  Reformę procedury sprzeciwu pacjenckiego.
  •  Rozszerzenie programu badań prenatalnych, na badanie białka PAPP-a.
  •  Świadczenie przerwania ciąży udzielane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, z uwzględnieniem wszystkich dostępnych metod, w tym metod farmakologicznych, które wspominane są w ustawie po raz pierwszy.

Senyszyn030221

 

Projekt ustawy możesz przeczytać tu! 

W skład komitetu wchodzą: Ogólnopolski Strajk Kobiet, Aborcyjny Dream Team, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, Centrum Praw Kobiet, posłanki Lewicy: Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Marcelina Zawisza, Magdalena Biejat, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Katarzyna Kretkowska.

Zachęcamy do włączenia się do zbiórki podpisów! Można dostarczyć je do siedziby Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w Warszawie: Nowolipie 13/15, 00-150 Warszawa (możliwa wysyłka pocztą na ten sam adres ), do siedziby Strajku Kobiet: Wiejska 16, 00-490 Warszawa, lub najbliższych biur poselskich Lewicy w regionie.

Karta do zbierania podpisów jest tu!

Joanna Senyszyn podczas konferencji prasowej powiedziała: 

To jest 10 projekt, który jest składany od 1993 r. W 1996 r. udało się ten projekt uchwalić i na kilka miesięcy weszła liberalizacja prawa aborcyjnego, niestety została przez Trybunał Konstytucyjny w 1997 r. uznana za niezgodną z Konstytucją oraz tzw. Małą Konstytucją, ponieważ wtedy jeszcze obecnie obowiązującej nie było. Już wtedy była to manipulacja ze strony Trybunału Konstytucyjnego. TK dokonał dopuszczalnej nadinterpretacji przepisów, podobnie jak obecnie mieliśmy do czynienia z niedopuszczalną nadinterpretacją. Teraz mamy dziesiąty projekt i oby to był strzał w dziesiątkę. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem